Carl Lewis, športovec: životopis, úspechy v športe

Carl Lewis - unikátny americký atlét. Stal sa olympijským víťazom v niekoľkých disciplínach -sprinterskom behu a skoku do diaľky. Všetci vo svojej mačiatko 9. najvyššie dôstojnosť ocenenie štyroch olympijských hier.

detstva športovec

Carl Lewis sa narodil v Birminghame (Alabama) v roku 1961. Veľký športové prvýkrát udrel fantázie na 7 rokov, keď videl televízne výkonnosť amerického skokana Bob Beamon. Na olympijských hrách v Mexico City Beamon odletel do 8 metrov 90 centimetrov. Vtedy ešte pod názvom skok v storočí XXI. V skutočnosti, jeho záznam bol rozbitý v roku 1991 ďalší Američan Mike Powell na Svetovom pohári (odletel do 8 metrov 95 centimetrov). Pri dosiahnutí Olympics Beamon zostáva neprekonateľný.

Potom, v 68., ohromil Carla Lewisa okamžite po vysielaní vyšiel na dvor zmerať dĺžku vozidla, zaparkovaného pri dome. Chcel sa osobne predstaviť, čo 8, 90.

Jeho otec bol športový tréner, takže Lewis od detstva vedel hodnotu meter a sekundu v tomto športe. Športové implicitné bola celá rodina. Matka stála v závode s prekážkami na panamerické hry.

Avšak, rodičia nechceli dať svojho syna k športu. Sme povzbudení v ňom túžbu po hudbe, spevu a tanca. On sám vie, čo ťažký podiel. V rovnakej dobe, ešte na strednej škole pôsobil v paralelnom futbalu, plávanie a behanie.

V roku 1971, pri školských závodoch Carl Lewis ukázala dobré výsledky pri skoku do diaľky. Po slávnostnom ceremoniáli, bol oslovený cudzincom, ktorý ho pochválil a predpovedal budúce šampión, ak bude pokračovať v rovnakom duchu. Takže Lewis sa stretol s ďalšou legendou športu - Jesse Owens. Carl o tom počul prvýkrát. Takže celú noc môj otec mu povedal o jeho neuveriteľné atletické výkony: päť svetových rekordov za 45 minút v roku 1935, víťazstvo na olympijských hrách. Lewis sám priznáva, že to bolo vo večerných hodinách sa konečne rozhodol pre seba, že by bolo skvelý športovec.

Prvé úspechy

Avšak, kariéru v športe takmer skončila v roku 12 rokov za sebou. Hranie vo dvore, keď poranil pravú šľachu. Zranenie bolo také vážne, že lekári ho dôrazne odporúča, aby zabudnúť na lyžiach navždy.

Ale Charles nechcel počúvať. Sotva zotavil, vrátil sa do sektoru pre skoky. O rok neskôr dosiahol výsledok 5, 5 metrov. V 17 rokoch, jeho záznam bol 7 metrov 85 centimetrov.

Akonáhle sa otočil 18, bol zaradený do amerického tímu v atletike. On usilovne pripravuje na moskovskej olympiády. Ale kvôli vojne v Afganistane, bol nútený k bojkotu hier, spolu s celým americkým tímom.

Z tohto dôvodu, pokračoval k štúdiu na univerzite v Houstone a vlakom.

Univerzálny športovec

Lewis sa neobmedzuje len na skok ďaleký. Aktívne sa podieľa na chode. V roku 1981, súťaž v Dallase jeden deň vyhral preteky na 100 a 200 metrov, rovnako ako v skoku ďalekom.

V tomto prípade sú tréneri trval na tom, že doba jeho idolu Owens dávno preč a v atletike sa musí voliť úzku špecializáciu.

Olympijské hry v Los Angeles,

Napriek tomu, na olympijských hrách v Los Angeles v roku 1984 v niekoľkých disciplínach hral Carl Lewis. Atlét šprinte a skok na dĺžku.

Prvú zlatú olympijskú medailu v jeho kariére, vyhral 100 metrov. Vo finále bežal po dobu 9, 99 sekúnd pred dve desatiny svojho krajana Sam Greddi. V ženských 200 metrov, Lewis nastaviť olympijský rekord sa skóre 19, 8 sekúnd.

Tretí zlatú medailu získal v relé 4 o 100 metrov. V záverečnom závode, Lewis predviedol v poslednom štádiu. Američania takmer sekundu dopredu tímov Jamajky a Kanade.

Ale snáď najdôležitejšie bol dlhý skok pre neho. Už v kvalifikácii oznámil sám, odišiel na 8 metrov 30 centimetrov. Na konci, na prvý pokus, sa ukázalo, výsledok 8, 54 m. Bežca Australian Gary Hani skóre 30 cm horšie. Takže, už vo svojej prvej olympiády Carl Lewis, ktorého životopis bol teraz úplne venovaný športu sa stal majstrom štvornásobný.

olympijských hrách Soul

V predvečer olympijských hier v Soule, Lewis našiel vážny uchádzač. Športovec Ben Johnson Kanady. Náhle začal a bol schopný urobiť rozhodujúci prielom na povrch.

Pred hrách v Soule, Lewis dokázal predbehnúť niekoľkokrát, ale v olympijskom finále na 100 metrov na cieľovej čiare prvý bol Johnson. Bežal vzdialenosť v 9, 83 sekúnd. S výsledkom 9, 92 sekúnd bolo Carl Lewis. Doping škandál vypukol v tejto disciplíne. Johnson pristihnutý pri užívaní nelegálnych drog. Víťazstvo nakoniec išiel do Lewisa a jeho výsledok bol uznaný ako svetový rekord.

Vo vzdialenosti 200 metrov Lewis bežal druhý, čím sa získa krajan Joe DeLoach 4 stotiny sekundy.

Šiesty zlatá medaila priniesol skok do diaľky. Lewis sa objavil dôstojný súper - ďalší Američan Mike Powell. Karl dokonca pripustil v kvalifikácii ho. Ale vo finále, vo štvrtom pokuse odletel do 8 metrov 72 cm. Powell je v najlepšom pokuse o jeden centimeter nestačí 8, 5 metrov.

Bimon porazený

Dream prekonať jeho idol Bob Beamon Lewis oceňovaná od detstva. V oblasti vzdelávania, už ukázal podobné výsledky na 8, 90 m, ale na oficiálnom otvorení doteraz nebol vyskočil.

Stalo sa to v roku 1991 na majstrovstvách sveta v Tokiu. Lewis opäť súťažil so svojím hlavným rivalom Powell. Av najlepšom pokuse o skóre 8 metrov 91 centimetrov. Beamon porazený. Ale radosť bola krátka-žil Karl. Jeho záznam trvalo len niekoľko minút. Vo svojom ďalšom pokuse Powell odletel do 8, 95 m. Tento výsledok je stále neprekonateľný až do dnešného dňa.

Barcelona

Olympijské hry v roku 1992 sa stal tretím v Lewisovej kariére. 100 a 200 metrov, on nehral kvôli zdravotným problémom. Ale v závode štafiet vyhral zlato znova.

V sektore pre skok do diaľky Lewisa v prvých pokusov ukazujú výsledok 8, 67 m. Powell celé finále sa ho snažil priblížiť. Ale v jeho poslednom skoku ukázal iba 8, 64 olympijské zlato opäť objavil v Lewisa.

Posledné olympijských hrách

olympijských hrách v Atlante, Lewis bol už 35 rokov. Mnohí už nie je veril. V skutočnosti bol prenasledovaný zraneniami a smoly. Na základe kvalifikačných kolách na olympijských hrách, ukázal iba tretí výsledok, ale neopustil svoju túžbu ísť do súťaže. Doma, mnohí z nich dokonca začal smiať.

V kvalifikácii Lewis potrebné všetky tri pokusy ukazujú výsledky, čo mu umožnilo hrať vo finále. Jeho hlavný súper bol ešte mladý Powell, držiteľ svetového rekordu, ktorý sníval vyhrať olympijské zlato. Finále rozložil dramaticky. V prvom pokuse Lewis rýľ, Powell 7 ukazuje výsledok 89 m, a stáva sa najlepšie francúzskej Emmanuel Bange (8, 19 m). V druhom pokuse, Lewis odchádza v 8, 14 m. Rozhodujúci stáva tretí. Karl vyskočil presne 8, 5 metrov. Výsledkom je, že žiadny z jeho súperov nemôže ani priblížiť k tomuto výsledku.

Druhý bude jamajský James Beckford (8, 29 m), bronz na americkú zelenú Gioia (8, 24 metrov). Powell s najlepším skoku 8, 17 m iba piaty. V posledných troch pokusoch zúfalo riskoval, ale vždy postaví na trati.

Ako výsledok, Carl Lewis (prezývka - Great Karl), stáva sa deväťkrát olympijský víťaz a majiteľ striebornej medaily.

Okrem toho, že má k dispozícii 8 zlatých medailí na majstrovstvách sveta - v ženskom 100 metrov relé a skok do diaľky.

On je teraz 55 rokov a žije v Spojených štátoch. Je autorom mnohých kníh o zdravom životnom štýle, podporuje športový tovar.